Hidrosalpenks

Hidrosalpenks

Tüpler rahmin her iki yanında bulunan ve yumurtalıktan yumurta salındıktan sonra onu yakalayan ve sperm ile yumurtanın karşılaştığı ve döllendiği yerdir. Dolayısıyla normal yoldan gebelik elde edilmesi için olmazsa olmazdır. Tüplerin yumurtalık tarafındaki ucunun tam olarak tıkanarak, içinin sıvı ile dolması hidrosalpenks olarak tanımlanır. Enfeksiyon, ameliyatlar sonrası gelişen yapışıklıklar veya endometriozise bağlı olarak oluşabilir. Bazı hastalarda hiçbir şikayete yol açmazken, bazı hastalarda kasık bölgesinde ağrı olabilir. Tanıyı histerosalpingografi yani ilaçlı rahim tüp filmi ile tüplerin şiş olarak görülmesi ile konur ancak kesin tanı laparoskopi (kapalı ameliyat yöntemi) ile teyit edilir. Bazı olgularda ultrasonografi sırasında şiş tüplerin görülmesi ile de tanı konulabilir.  

Hidrosalpenks hem kendiliğinden gebelik şansını azaltır hem de tüp bebek tedavi başarısını azaltır. Hidrosalpenks varlığında yapılan tüp bebek tedavisinde canlı doğum oranları %30-40 azalır, gebelik oluşan hastalarda da dış gebelik ve düşük riski artmaktadır.

Bu nedenlerle tüp bebek tedavisi planlanan hastalarda laparoskopik yöntemle tüplerin alınması yada yapışıkşıklar nedeniyle tüplerin alınamadığı durumlarda tüpün rahimden çıktığı noktadan bağlanması canlı doğum oranlarını arttırır.