Histerosalpingografi (HSG)

Histerosalpingografi (HSG)

Rahim filmi kısırlık tanısı ile başvuran kadınlarda tüplerinin açık olup olmadığını değerlendirmek için yapılmaktadır. En basit tanımıyla, rahim ve tüpleri görüntüleyen röntgendir.HSG, adet bitiminden hemen sonra genellikle adetin 7.ile 12.günleri arasında çekilir.  Rahim ve tüplerin röntgende görülebilmesi için rahim ağzından kateter yardımıyla ilaç verilir. İlacın verilmesi sırasında floroskopi cihazı ile ilacın rahip ve tüplerden geçişi gözlenerek film çekilir. İşlem 5-10 dakika olup, çoğu zaman ağrısızdır.

İşlem şu şekilde yapılmaktadır:

  1. Jinekolokik masada rutin kadın doğum muayenesinde benzer şekilde kadın bacaklarını kendine çekerek röntgen masasına uzanır.
  2. Spekulum hazneye yerleştirilir ve rahim ağzı görünür hale gelir. Rahim ağzı temizlenir.
  3. Rahim ağzına kateter yerleştirilir.
  4. Kontrast madde-ilaç kateterden yavaşça verilirken x-ray altında (floroskopi cihazı) görüntüleme yapılır.
  5. Kontrast madde-ilaç verildiği sırasında adet sancısına benzer kasık bölgesinde ağrı hissedilebilir. Özellikle tüpleri tıkanık olan hastalarda, verilen ilaç tüplerde gerilmeye neden olduğu için ağrı daha fazla olabilir.
  6. Kontrast madde-ilacın rahiminize ve tüplerinize geçmesi ve sonrasında tüplerden karın içerisine yayılımı görüntülenir.
  7. Görüntüler kaydedildikten sonra kateter çıkarılır.

İşlem 5-10 dakika olup, çoğu zaman ağrısızdır. Ağrıya dayanamayacağını düşünenen, jinekolojik muayene olmakta sıkıntı yaşayan hastalarda genel aneztezi (uyutularak) altında da rahim filmi çekilebilir.

Rahim filmi sonrası şiddetli karın ağrısı, ateş veya kötü kokulu akıntı olması durumunda hemen hekime başvurulmalıdır.